Menu

Kategorie: Kulturní akce

Slunce a diamanty v kostele sv. Jana Křtitele Na Prádle

Slunce a diamanty v kostele sv. Jana Křtitele Na Prádle 

Myslíte, že název tohoto příspěvku zní honosně? Ano.  Ale věřte, že plně vystihuje atmosféru v kostele sv. Jana Křtitele Na Prádle o slunečném víkendu 19. – 20. 7. 2014.

V sobotu 19. 7. ve 14 hodin uspořádala NO Malá Strana s vedením komorního sboru Resonance koncert italského mužského sboru Coro Valchiese. Byl to již třetí spřátelený italský mužský sbor z oblasti Trentina, který vystoupil v kostele CČSH. Mezi vzácnými italskými hosty byli i starostové měst a obcí z okolí Prahy. V době 1. světové války právě tato města i obce poskytly ubytování a práci italským rodinám, které musely opustit své domovy v době, kdy zde probíhaly urputné boje. V kostele v podání mužského sboru zazněly skladby italských mistrů, ale i česká hymna v italštině a v nádherné češtině. Zaplněný kostel povstal a vzdal hold nejen italským zpěvákům, ale i našim předkům, kteří neváhali podat pomocnou ruku těm, kteří nejvíce strádali. Coro Valchiese musel přidat i další písně, které se opět setkaly s bouřlivým potleskem. Po koncertě se členové pěveckého sboru, hosté i členové NO vydali do nedalekého Rybářského klubu na Kampě na vynikající český guláš a tak u Italů oblíbené české pivo. Člen NO Jára Pospíšil vozil na svém malém nafukovacím motorovém člunu zájemce nejkrásnějšími zákoutími Vltavy a všichni jsme měli možnost obdivovat krásy staré Prahy. Posezení se protáhlo do pozdních hodin. Giuliano Pellegrini, prezident italsko-českých vztahů pro oblast Trentina, se za všechny rozloučil se slovy, že se v Praze cítí jako ve svém druhém domově.

Krásné zážitky v kostele Na Prádle však pokračovaly i v neděli 20. 7. 2014. V rámci bohoslužby popřál bratr vikář Jan Židlický s ostatními členy NO manželům Ireně a Lumírovi Čmerdovým k jejich diamantové svatbě. 60 let společného života je něco, co lze v tichosti obdivovat. Proplout všemi strastmi, ale i radostmi, které život přináší, a vzájemně si být oporou, dokáže jen málokdo. Proto z úcty byla předána manželům symbolická květinová „loď života“, knížka básní plných lásky od sestry Inky Izákové a křišťálový diamant, který snad bude oběma oslavencům připomínat tyto nádherné chvíle v kostele sv. Jana Křtitele Na Prádle.

print Formát pro tisk

Aktuálně

Mikuláš 2016

Z Písma

Chválu vzdávám Hospodinu celým srdcem, v kruhu přímých, v shromáždění.
(Žalm 111:1)

Vyhledávání